Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2010 r., sygn. I GSK 1013/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędziowie NSA Zofia Borowicz Stanisław Gronowski Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej G. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 1737/08 w sprawie ze skargi G. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz G. z o.o. w W. kwotę 7241 (siedem tysięcy dwieście czterdzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 1737/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę G. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie odmowy zwrotu podatku akcyzowego, z następującym uzasadnieniem.
Wnioskiem z dnia 14 grudnia 2006 r. G. sp. z o.o. w W. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Celnego l w W. o zwrot podatku akcyzowego w kwocie 348.168 zł, w związku z dokonaniem eksportu do Rosji wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych w postaci samochodów osobowych marki C. Jako podstawę wniosku wskazała § 50a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 ze zm.), dalej jako "rozporządzenie".
Po rozpatrzeniu wniosku, Naczelnik Urzędu Celnego l w W. decyzją z dnia [...] marca 2007 r. odmówił zwrotu podatku akcyzowego. W uzasadnieniu wskazał, iż zgodnie z załączonymi przez Skarżącą, do wniosku o zwrot akcyzy, zgłoszeniami celnymi, przedmiotem eksportu były części do samochodów osobowych i nadwozia samochodów osobowych, zaklasyfikowane do kodów, które nie stanowią wyrobów akcyzowych, w rozumieniu ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Wyrobami akcyzowymi były samochody osobowe, za które Skarżąca dokonała zapłaty podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego ich nabycia, a przedmiotem eksportu poza obszar Unii Europejskiej były części do samochodów osobowych i nadwozia samochodów osobowych, które nie są wyrobami akcyzowymi. Przepis § 50a rozporządzenia nie ma zastosowania do tego przypadku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty