Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. I GSK 1043/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. P. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 23 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 132/09 w sprawie ze skargi O. P. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w G.; 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w G. na rzecz O. P. Spółki z o.o. w W. kwotę 700 (słownie: siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 132/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę O. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora izby Celnej w G. z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...] i [...] w przedmiocie podatku akcyzowego, z następującym uzasadnieniem.
W dniu 7 stycznia 2003 r. O. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. dokonała zgłoszenia celnego wnioskując o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towary zakupione od C. F. I. T. z Egiptu.
W toku kontroli przeprowadzonej przez pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej w W. ustalono, że towar z pozycji 14 SAD - gąbki kosmetyczne - został zadeklarowany do kodu PCN 3924 90 11 0 ze stawką celną w wysokości 9% i stawką podatku VAT równą 22%, podczas gdy prawidłowo towar ten powinien być zaklasyfikowany do kodu PCN 9616 20 00 0 ze stawką celną w wysokości 12% i stawką podatku VAT równą 22%. Ponadto stwierdzono, że Spółka O. zawarła w dniu 1 stycznia 1998 r. umowę licencyjną z Z. L. B.V. z siedzibą w H. zgodnie, z którą firma Z. udzieliła Spółce O. P. prawa do prowadzenia działań handlowych związanych z marketingiem i sprzedażą kosmetyków i akcesoriów w Polsce w systemie O., używając znaków handlowych O. oraz do używania w tym samym znaczeniu należącego do Z. "know-how" w zakresie marketingu, dystrybucji i sprzedaży. Spółka O. zobowiązała się zaś do uiszczania na rzecz Z. opłaty licencyjnej w wysokości 8% sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty