Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. II GSK 680/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędziowie Rafał Batorowicz NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Protokolant Karol Pachnik po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 6 kwietnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 281/09 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji: 1) uchyla zaskarżony wyrok; 2) oddala skargę; 3) zasądza od A. R. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 550 (pięćset pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 281/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uwzględnił skargę A. R. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej.
Sąd orzekał w następujących okolicznościach faktycznych.
Podczas kontroli pojazdu marki BMW o nr rej. [...], przeprowadzonej w dniu 23 września 2008 r. w C., stwierdzono wykonywanie transportu drogowego taksówką pojazdem innym niż wymieniony w licencji. Kontrolowanym pojazdem, wyposażonym i oznakowanym jako taksówka kierował A. R..
Na podstawie powyższych ustaleń Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] października 2008 r. nałożył na A. R. karę w kwocie 3.000 zł za wykonywanie transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji.
Główny Inspektor Transportu Drogowego, po rozpatrzeniu odwołania strony, decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji podając w uzasadnieniu, że licencja na transport drogowy taksówką udzielana jest przedsiębiorcy na określony pojazd i obszar, jest to uprawnienie o charakterze podmiotowo - przedmiotowym. Odmiennie niż w przypadku innego rodzaju licencji, wydawanych na transport drogowy osób lub rzeczy. Licencja na transport drogowy taksówką uprawnia przedsiębiorcę do wykonywania działalności na jej podstawie tylko pojazdem określonym w jej treści. Transport drogowy osób, z wyjątkiem transportu taksówką, może być realizowany przez uprawnionych przewoźników na podstawie jednej licencji wieloma pojazdami, pod warunkiem jednak zgłoszenia wszystkich tych pojazdów do objęcia licencją i uzyskania wypisów z tej licencji w liczbie odpowiadającej liczbie zgłoszonych pojazdów. W przypadku zaś transportu taksówką, przedsiębiorca chcący wykonywać przewozy wieloma pojazdami musi uzyskać odrębną licencję na każdy z tych pojazdów. Dlatego też ustawodawca nie przewidział odrębnej kary za wykonywanie transportu drogowego taksówką pojazdem niezgłoszonym do licencji, lecz jedynie karę za brak licencji , jeśli przewóz wykonywany jest pojazdem innym, niż wskazany w licencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty