Postanowienie NSA z dnia 29 kwietnia 2010 r., sygn. II GSK 379/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Cezary Pryca po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. P. - B. P. "F." w K. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 15 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Kr 1138/09 w zakresie odrzucenia skargi w sprawie ze skargi T. P. - B. P. "F." w K. na czynności Prezydenta Miasta K. w przedmiocie uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa polegających na kierowaniu do kontrahentów skarżącego pism zawierających wezwania do usunięcia tablic reklamowych postanawia: oddalić skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. akt III SA/Kr 1138/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę T. P. - B. P. "F." w K. (dalej T. P.) na czynności Prezydenta Miasta K. w przedmiocie uprawnień i obowiązków wynikających z przepisów prawa polegających na kierowaniu do kontrahentów skarżącego pism zawierających wezwania do usunięcia tablic reklamowych.
Referując na wstępie uzasadnienia stan faktyczny sprawy Sąd I instancji podał, że pismem z dnia 31 lipca 2009 roku T. P. zwrócił się do Prezydenta Miasta K. z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa polegającego na skierowaniu do jego kontrahentów, tj. do "W. Sp. z o.o." oraz "H. A. Sp. z o.o." pism (z dat odpowiednio 25 maja 2009 r. i 29 czerwca 2009 r.) zawierających wezwanie do usunięcia tablic reklamowych, na których znajdowały się reklamy tych spółek.
W odpowiedzi na to pismo z dnia 31 lipca 2009 roku Zastępca Dyrektora ds. Dróg i Zarządzania Ruchem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w K. pismem z dnia 9 września 2009 roku wyjaśnił, iż w skierowanych pismach do wymienionych przez skarżącego firm, jako do reklamowanych podmiotów, chodziło jedynie o ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za umieszczenie reklam w pasie drogowym bez zezwolenia zarządcy drogi, przy czym w wyniku kontroli ustalono, że część reklam została umieszczona w pasie drogowym bez zezwolenia. W przypadku reklamy dotyczącej firmy "W. Sp. z o.o." ustalono, że zezwolenie dotyczyło 1 szt. reklamy, która firma wynajmowała od strony skarżącej, natomiast strona skarżąca wystawiała spółce "W. Sp. z o.o." w okresie kontroli faktury za wynajem 2 szt. tablic reklamowych. Po ustaleniu, że T. P. jest właścicielem tablic reklamowych umieszczonych w pasie drogowym bez zgody zarządu drogi, zostały wszczęte z urzędu 24 postępowania administracyjne z przeprowadzeniem wizji w terenie z udziałem strony w miejscu umieszczenia tych tablic.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty