28.04.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. II GSK 550/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędziowie Maria Myślińska NSA Andrzej Kuba Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2414/08 w sprawie ze skargi L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz L. W. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 17 marca 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2414/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2008 r., nr [...], w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Decyzja ta utrzymała w mocy wydaną przez Dyrektora ds. Zarządzania Zarządu Dróg Miejskich z upoważnienia Prezydenta [...] W. decyzję z dnia [...] listopada 2006 r. o nr [...]. Organy administracji rozpatrywały sprawę dwukrotnie, bowiem poprzednia decyzja organu I instancji z dnia [...] marca 2006 r., nr [...], została uchylona decyzją organu odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2006 r., nr [...], zaś sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.

Sąd pierwszej instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że wnioskiem z dnia [...] grudnia 2005 r. L. W. wystąpił do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ul. [...] rej. nr [...] w celu umieszczenia kiosku handlowego o powierzchni 42 m2 na okres od 1 lutego 2006 r. do 31 lipca 2007 r. Przeprowadzona wizja w terenie wykazała, że kiosk jest usytuowany w zatoce autobusowej w odległości 1,5 m od krawędzi jezdni, przez co ogranicza widoczność pasażerom oczekującym na autobus i stwarza tym samym dla nich niebezpieczeństwo, a ponadto kiosk został zlokalizowany w miejscu uniemożliwiającym jego zaopatrzenie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), bowiem zgodnie z art. 49 ust. 1 pkt 9 tej ustawy w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości - nie mogą zatrzymywać się pojazdy inne niż pojazdy komunikacji miejskiej, dla których te miejsca zatrzymania zostały przeznaczone. Strona nie wykazała ponadto szczególnych okoliczności uzasadniających udzielenie zezwolenia. Oznaczało to, że nie ma podstaw do udzielenia zezwolenia. Dla oceny tej nie miała natomiast znaczenia podnoszona przez L. W. okoliczność, że kiosk funkcjonuje od 25 lat, jest ważnym elementem infrastruktury handlowej, zaopatrując w warzywa i owoce okolicznych mieszkańców, których podpisy poparcia skarżący przedłożył.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne