12.01.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2010 r., sygn. I GSK 18/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędziowie Jerzy Sulimierski (spr.) NSA Janusz Zajda Protokolant Kamil Lissowski po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 21 sierpnia 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 172/07 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 21 sierpnia 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 172/07, oddalił skargę A. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego.

Referując stan faktyczny sprawy Sąd stwierdził, że przedmiotem sporu w sprawie jest samochód osobowy, który został wprowadzony na polski obszar celny bez przedstawiania go organowi celnemu, bez objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu i bez uiszczenia należności celnych i podatkowych.

Decyzją z dnia [...] września 2006 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz podatek akcyzowy i podatek od towarów i usług w odniesieniu do wspomnianego towaru. Ze względu na niemożność ustalenia momentu wprowadzenia pojazdu na polski obszar celny, organ celny orzekł, że dług celny w przywozie, stosownie do art. 222 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), powstał 28 sierpnia 2000 r., w którym to dniu skarżący złożył w urzędzie miejskim wniosek o zarejestrowanie samochodu. Organ stwierdził również, że we wprowadzeniu pojazdu na polski obszar celny uczestniczyły osoby trzecie (E. K., S. K., D. M., M. M.), które świadomie podrobiły dokument celny i inne dokumenty niezbędne w celu zarejestrowania pojazdu. Skarżącego należało uznać za dłużnika, ponieważ zgodził się na zakup towaru, o którym wiedział, że został nielegalnie wprowadzony na polski obszar celny, oraz przyjął sfałszowane dokumenty i przedłożył je następnie w celu zarejestrowania samochodu z pominięciem zapłaty należności przywozowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty