Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2010 r., sygn. I GSK 940/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński (spr.) Sędziowie Cezary Pryca NSA Stanisław Gronowski Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.C. - "H." od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 30 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Ol 116/08 w sprawie ze skargi M.C. - "H." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. Oddala skargę kasacyjną; 2. Zasądza od M.C. - "H." na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 450 (słownie: czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 30 kwietnia 2008 r., sygn. akt I SA/Ol 116/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę M.C. - "H." w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z [...] stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd przedstawił w uzasadnieniu wyroku następujący stan faktyczny sprawy. W dniu [...] października 2004 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do obrotu wg JDA SAD [...] używany samochód osobowy marki S., rok produkcji 1994, załączając dokument transakcyjny z [...] października 2004 r., wskazujący jako sprzedawcę pojazdu - A.E.D., S. i deklarując stawkę celną obniżoną, wskazał Szwajcarię, jako kraj pochodzenia towaru.

Naczelnik Urzędu Celnego w O. pismem z [...] listopada 2005 r. w oparciu o postanowienia Protokołu dodatkowego w sprawie wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach celnych oraz art. 33 Protokołu 3 do Umowy zawartej w dniu 22 lipca 1972 r. pomiędzy Konfederacją Szwajcarską a Unią Europejską (wcześniej Europejską Wspólnotą Gospodarczą) (Dz.U.UE.L.1972. 300. 191 ze zm.), zwanej dalej: Umową, wystąpił o weryfikację deklaracji pochodzenia oraz wiarygodności ww. dokumentu sprzedaży pojazdu z uwagi na podaną w nim niską wartość pojazdu oraz nieprawidłową treść deklaracji pochodzenia. Pismem z [...] czerwca 2006 r. władze celne Szwajcarii poinformowały, że eksporter wymieniony na dokumencie transakcyjnym z [...] października 2004 r. nie był osiągalny na podstawie wskazówek dotyczących jego adresu i w związku z tym samochód został uznany za pojazd o nieustalonym pochodzeniu, a dowód pochodzenia za nieważny pod względem formalnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty