Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1357/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Maria Grabowska, Protokolant Justyna Bluszko - Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 marca 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 1268/08 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia od Dyrektora Izby Skarbowej w L. na rzecz M. S. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi M. S. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 31 lipca 2008 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r.
Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Zaskarżoną decyzją z dnia 31 lipca 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z dnia 5 maja 2008 r. w sprawie określenia skarżącemu zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiące od stycznia do listopada 2006 r.
Organ ustalił, że działalność skarżącego polegała na montażu tablic reklamowych na ulicach, klejeniu plakatów na tablicach, a także pracach przygotowawczych pod konstrukcję, naprawach oświetlenia reklam i wykonywaniu konstrukcji pod reklamy. Ostatnie oświadczenie dotyczące wyboru formy opodatkowania skarżący złożył dnia 16 stycznia 2003 r., wybierając jako formę rozliczenia zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych.
W wyniku przeprowadzonego postępowania stwierdzono również, że w związku z prowadzeniem przez skarżącego działalności polegającej na wznoszeniu konstrukcji budowlanych, ogólnego przygotowania konstrukcji do zamieszczania reklamy, a także klejeniu plakatów na tablicach i naprawie oświetlenia reklam swój przychód skarżący opodatkował ryczałtem w wysokości 5,5%. Tymczasem organ wskazał, że zgodnie z opinią Głównego Urzędu Statystycznego, Departamentu Metodologii, Standardów i Rejestrów z dnia 28 września 2007 r. znak MS-02-6-5672/KU-347/2007/3422 usługi w zakresie montażu i demontażu plansz reklamowych wraz z wykonaniem konstrukcji reklam zostały zakwalifikowane do symbolu PKWiU 45.25.42 - jako roboty związane z wznoszeniem pozostałych obiektów z konstrukcji stalowych. Usługi natomiast polegające na klejeniu plakatów reklamowych mieszczą się w grupie PKWiU 74.40.1 - "Usługi reklamowe".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty