02.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 2038/09

Wspólnota mieszkaniowa może być podatnikiem podatku od towarów i usług.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 488/09 w sprawie ze skargi Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 488/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że zdaniem wnioskodawczyni Wspólnota Mieszkaniowa obciążając kosztami energii cieplnej swoich członków nie dokonuje odpłatnej dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm., dalej u.p.t.u.), bowiem wykonuje usługi dla samej siebie (zużycie wewnętrzne członków wspólnoty). Przeniesienie przez wnioskodawczynię kosztów energii cieplnej na najemcę lokalu użytkowego w drodze rachunku nie podlega zatem opodatkowaniu (nie stanowi obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 u.p.t.u.). W ocenie Sądu I instancji słusznie stanowisko takie uznane zostało przez organ za nieprawidłowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zauważył, że Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy mediów do poszczególnych lokali występuje praktycznie jedynie jako pośrednik między dostawcami a odbiorcami - właścicielami lokali. Środki uiszczone z tytułu wpłat dokonanych przez właścicieli poszczególnych lokali na utrzymanie tych lokali (zapłata za media) nie są zaliczkami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm., dalej u.w.l.). Powstające tą drogą stosunki nie mają charakteru "rozliczeń wewnątrz Wspólnoty", a zakup mediów do poszczególnych lokali (rozliczany wg rzeczywistych kosztów), nie może być traktowany jako czynność na rzecz samych siebie, niepodlegająca regulacjom ustawy o VAT (art. 5 ust. 1).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne