10.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1389/09

Naczelny Sąd Administracyjny nie jest nie tylko zobowiązany, ale wręcz nie jest uprawniony do precyzowania za stronę zarzutów skargi kasacyjnej bądź do poszukiwania za nią naruszeń prawa, jakich mógł dopuścić się wojewódzki sąd administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. B. i Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 7 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Go 122/09 w sprawie ze skargi E. B. i Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia 27 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Go 122/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę E. B. i Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia 27 listopada 2008 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego od nieruchomości za 2003 r.

W dniu 27 marca 2007 r. skarżący złożyli informację w sprawie podatku od nieruchomości, obowiązującej od 16 lutego 2007 r., w której zadeklarowali do opodatkowania budynki usytuowane na działce nr [...], położonej w J. (po podziale nr [...] i [...]). Do informacji dołączono kserokopię umowy rozliczenia nakładów i wydania nieruchomości zawartą 16 lutego 2007 r. pomiędzy nimi a W. W., R. W., M. W. i E. T.

Z przedłożonych dokumentów oraz uzasadnienia Sądu Rejonowego w Świebodzinie sporządzonego w sprawie IC 286/01 wynikało, że zmarły S. W., którego następcami zostały osoby wskazane w umowie z 16 lutego 2007 r. oraz P. B. (którego następcami są skarżący) byli członkami Zespołu Rolniczego w J. Członkowie zespołu wnieśli do niego swoje gruntu oraz środki pieniężne. Każdy z nich użytkował grunty rolne będące własnością innego członka zespołu, grunty traktowano jak wspólne. W dniu 13 listopada 1979 r. celem rozliczenia się po rozwiązaniu zespołu, jego członkowie zawarli zbiorową umowę w formie zwykłej pisemnej, która miała wiązać strony do czasu uregulowania w sposób formalny kwestii własności, zajmowanych przez nich gruntów. Mocą zawartej umowy P. B. oddał S. W. w dzierżawę zajmowaną przez niego działkę nr [...], za jednorazowym wynagrodzeniem w kwocie 30.000 zł określając czas trwania dzierżawy na 90 lat. Członkowie zespołu mieli świadomość tego, że zawierane umowy dzierżawy nie regulują kwestii własności. W postępowaniu cywilnym ustalono, że przed zawarciem umowy z 13 listopada 1979 r. na działce nr [...] wybudowane były: budynek mieszkalny, w którym mieszkał S. W., kurnik i dwa garaże, później dobudowano kotłownię i magazyn na paszę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne