Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2010 r., sygn. II FSK 1384/09
W skardze kasacyjnej nie można skutecznie stawiać zarzutu nietrafnego zastosowania prawa materialnego w sytuacji, gdy z jej uzasadnienia wynika, że zdaniem podmiotu skarżącego wadliwie został ustalony stan faktyczny.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. B. i Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 16 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Go 125/09 w sprawie ze skargi E. B. i Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia 27 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Go 125/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę E. B. i Z. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Z. z dnia 27 listopada 2008 r. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego od nieruchomości za 2006 r.
W dniu 27 marca 2007 r. skarżący złożyli informację w sprawie podatku od nieruchomości, obowiązującej od 16 lutego 2007 r., w której zadeklarowali do opodatkowania budynki usytuowane na działce nr [...], położonej w J. (po podziale nr [...] i [...]). Do informacji dołączono kserokopię umowy rozliczenia nakładów i wydania nieruchomości zawartą 16 lutego 2007 r. pomiędzy nimi a W. W., R. W., M. W. i E. T.
Z przedłożonych dokumentów oraz uzasadnienia Sądu Rejonowego w Świebodzinie sporządzonego w sprawie IC 286/01 wynikało, że zmarły S. W., którego następcami zostały osoby wskazane w umowie z 16 lutego 2007 r. oraz P. B. (którego następcami są skarżący) byli członkami Zespołu Rolniczego w J. Członkowie zespołu wnieśli do niego swoje gruntu oraz środki pieniężne. Każdy z nich użytkował grunty rolne będące własnością innego członka zespołu, grunty traktowano jak wspólne. W dniu 13 listopada 1979 r. celem rozliczenia się po rozwiązaniu zespołu, jego członkowie zawarli zbiorową umowę w formie zwykłej pisemnej, która miała wiązać strony do czasu uregulowania w sposób formalny kwestii własności, zajmowanych przez nich gruntów. Mocą zawartej umowy P. B. oddał S. W. w dzierżawę zajmowaną przez niego działkę nr [...], za jednorazowym wynagrodzeniem w kwocie 30.000 zł określając czas trwania dzierżawy na 90 lat. Członkowie zespołu mieli świadomość tego, że zawierane umowy dzierżawy nie regulują kwestii własności. W postępowaniu cywilnym ustalono, że przed zawarciem umowy z 13 listopada 1979 r. na działce nr [...] wybudowane były: budynek mieszkalny, w którym mieszkał S. W., kurnik i dwa garaże, później dobudowano kotłownię i magazyn na paszę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty