02.12.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. I FSK 669/10

Sekurytyzacja wierzytelności podlega zwolnieniu z VAT.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1564/09 w sprawie ze skargi V. S. A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz V. S. A. w W. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1564/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez V. S. A. w W. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 10 czerwca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

V. S.A. w W. złożyła w dniu 23 marca 2009 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. W złożonym wniosku Spółka wskazała, że prowadzi działalność w zakresie leasingu. W celu pozyskania finansowania prowadzonej działalności Spółka V. (jako tzw. inicjator) przeprowadzi transakcję, w ramach której, zawrze ze spółką C. z siedzibą w I. (zwanej dalej spółką celową lub C.) umowę, na podstawie której, przysługujące jej wierzytelności z umów lesingowych nabywane będą przez spółkę celową w zamian za wynagrodzenie. Celem zawartej umowy jest zapewnienie finansowania działalności Spółki i ograniczenie ryzyka nieściągalności wierzytelności wynikających z prowadzonej przez nią działalności leasingowej. Strony umowy nie są ze sobą powiązane kapitałowo. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wierzytelności, wyodrębnione w oparciu o kryteria wskazane w umowie, będą przenoszone na spółkę celową C. na podstawie umowy przelewu zdefiniowanej w art. 509 Kodeksu cywilnego. Środki niezbędne do zapłaty Spółce wynagrodzenia za nabyte wierzytelności (czyli kwota finansowania) zostanie pozyskana przez spółkę celową poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych (obligacji) zabezpieczonych na nabytych wierzytelnościach oraz rzeczach będących przedmiotem umów leasingowych. Jednocześnie Spółka, pozostając stroną umów leasingu, będzie w dalszym ciągu świadczyć klientom usługi leasingu, a własność przedmiotów leasingu nie zostanie przeniesiona na spółkę celową. Na podstawie odrębnej umowy serwisowej - spółka V. będzie zajmowała się obsługą nabytych przez C. (spółkę celową) wierzytelności. Do jej zadań będzie należało przyjmowanie płatności od dłużników spółki C., przekazywanie tych płatności na rzecz C., a w przypadku zalegania z płatnościami przez nierzetelnych dłużników - obowiązkiem Spółki V. będzie ewentualna egzekucja tych należności. W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka zadała dwa pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne