14.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 września 2010 r., sygn. I FSK 925/09

W przypadku wniosku o nadpłatę złożonego przed upływem terminu przedawnienia, należy orzec również po jego upływie, gdyż postępowanie w takim przypadku nie staje się bezprzedmiotowe w rozumieniu art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia WSA (del.) Jarosław Wiśniewski, Protokolant Monika Kłusek, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3542/08 w sprawie ze skargi S. P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 18 stycznia 2008 r. nr: [...], [...], [...], w przedmiocie określenia prawidłowej wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) uchyla decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 18 stycznia 2008 r. nr: [...], [...], [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz S. P. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 7800 zł (słownie: siedem tysięcy osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 3542/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skarg S. P. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej Spółka lub Skarżąca) na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 18 stycznia 2008 r. oddalił skargi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że 7 września 1999 r. oraz 2 grudnia 1999 r. Spółka dokonała trzech zgłoszeń celnych, które potwierdzały objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym importowanych przez nią farmaceutyków.

Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. po przeprowadzeniu kontroli obrotu towarowego dokonywanego przez Spółkę, zakwestionował wykazaną przez nią w zgłoszeniu celnym wartość celną dopuszczonych do obrotu farmaceutyków i określił ich prawidłową wartość celną w wysokości niższej niż wynikająca ze głoszenia celnego z uwzględnieniem premii finansowych przyznanych Spółce, na podstawie umowy, przez jej zagranicznego dostawcę. Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji, a wniesiona w tej sprawie skarga została oddalona prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne