30.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 30 września 2010 r., sygn. I FSK 1402/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA del. Małgorzata Fita (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 17 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1471/08 w sprawie ze skargi B. B. SA z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. B. SA z siedzibą w W. kwotę 180 ( słownie: sto osiemdziesiąt ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

I FSK 1402/09

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 1471/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu spraw ze skarg B. S.A. z siedzibą w W. na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2008 r. nr: [...], [...], [...], [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżone interpretacje, stwierdził, że nie mogą one zostać wykonane w całości oraz zasądził od Ministra Finansów na rzecz B. S.A. w W. kwotę 1.760 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu podał stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że czterema zaskarżonymi indywidualnymi interpretacjami przepisów prawa podatkowego, Minister Finansów uznał, że stanowiska wnioskodawcy, B. S.A. w W., zaprezentowane we wnioskach z dnia 16 listopada 2007 r., są nieprawidłowe. Wnioski te dotyczyły opodatkowania podatkiem od towarów i usług: a) odsetek od kredytów i pożyczek udzielanych przez Bank oraz dyskonta, b) usług wymiany walut, c) kupna i sprzedaży akcji oraz innych papierów wartościowych, d) operacji dotyczących pochodnych instrumentów finansowych. We wnioskach o udzielenie interpretacji skarżąca Spółka podała, że świadczy usługi bankowe. Są to np. udzielanie pożyczek, kredytów, emitowanie papierów wartościowych, udzielanie poręczeń, sprzedaż i skup wierzytelności. Usługi te są objęte, co do zasady, zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Większość usług Banku jest zwolniona z podatku, ale świadczone są też usługi podlegające opodatkowaniu (np. faktoring, doradztwo finansowe, najem). W związku z wykonywaniem wymienionych czynności Bank otrzymuje określone wynagrodzenie kalkulowane albo w oparciu o kategorię przychodową, w szczególności odsetki, dyskonto, prowizje, opłaty bankowe, albo w oparciu o zrealizowany wynik.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne