Wyrok NSA z dnia 1 października 2010 r., sygn. I FSK 1441/09
Art. 141 § 4 p.p.s.a. może stanowić samodzielną podstawę kasacyjną, jeżeli uzasadnienie orzeczenia sądu pierwszej instancji nie zawiera stanowiska co do stanu faktycznego przyjętego za podstawę zaskarżonego rozstrzygnięcia. Jeżeli natomiast uzasadnienie zaskarżonego orzeczenia wskazuje, jaki stan faktyczny przyjęty został przez sąd i dlaczego, wówczas przepis ten nie może stanowić wystarczającej podstawy kasacyjnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Jarosław Wiśniewski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 września 2008 r. sygn. akt I SA/Po 267/08 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 14 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do września 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 września 2008r. sygn. akt I SA/Po 267/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę J. P. (zwanej dalej "skarżącą") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 14 grudnia 2007r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do września 2005r. W uzasadnieniu wyroku, sąd pierwszej instancji przedstawił stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe, a będący podstawą wydania zaskarżonej decyzji. Z przytoczonego więc przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stanu faktycznego wynikało, że w dniu 24 października 2005r. skarżąca złożyła w Urzędzie Skarbowym P. W. deklarację VAT-7 za wrzesień 2005r. z wykazaną kwotą 141.145,00 zł nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. W związku z tak wysokim zadeklarowanym zwrotem organ podatkowy pierwszego stopnia wszczął kontrolę, a następnie na podstawie wyników tejże kontroli, wszczął postępowania m.in. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do września 2005.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty