Wyrok NSA z dnia 28 września 2010 r., sygn. I FSK 1582/09
Podatnika, który jest reprezentowany w postępowaniu podatkowym przez pełnomocnika, obciążają wszystkie jego zaniedbania. To samo dotyczy zaniedbań pracowników pełnomocnika.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "A." sp. z o.o. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3380/08 w sprawie ze skargi "A." sp. z o.o. w R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 26 września 2008 r. nr ... w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "A." sp. z o.o. w R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 7 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 3380/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "A." sp. z o.o. w R. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 26 września 2008 r. nr ... w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji w sprawie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 czerwca 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił spółce zobowiązanie w podatku od towarów i usług oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Spółka otrzymała tę decyzję 30 czerwca 2008 r. Pismem z 11 lipca 2008 r. (nadanym w urzędzie pocztowym 17 lipca 2008 r.) spółka wniosła odwołanie od tej decyzji. Postanowieniem z 3 września 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania, termin na jego złożenie upłynął bowiem 14 lipca 2008 r.
Spółka wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania wskazując, że uchybienie terminowi nastąpiło w sposób niezawiniony ani przez spółkę, ani przez jej pełnomocnika. 11 lipca 2008 r. pełnomocnik sporządził odwołanie i polecił pracownikowi kancelarii odpowiedzialnemu za sprawy korespondencji niezwłoczne wysłanie odwołania. Jednocześnie 11 lipca 2008 r. pełnomocnik wyjechał za granicę i przebywał tam do 21 lipca 2008 r. Pracownik kancelarii nadał odwołanie dopiero 17 lipca 2008 r. O fakcie uchybienia terminowi do wniesienia odwołania pełnomocnik dowiedział się dopiero z postanowienia stwierdzającego uchybienie terminu. Pracownik odpowiedzialny za nieprawidłowe wysłanie korespondencji został dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Zdaniem pełnomocnika spółki dopełnił on wszystkich obowiązków związanych z przygotowaniem w imieniu spółki odwołania od decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty