05.10.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 października 2010 r., sygn. II FSK 915/09

Ciężka sytuacja materialna i rodzinna strony nie przesądza o konieczności skorzystania z art. 67a § 1 pkt 3 ord. pod., tym bardziej, że powstanie odsetek od zaległości podatkowej stanowiło konsekwencję działań, za które skarżąca ponosiła odpowiedzialność.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 23 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Kr 1510/07 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług za lata 1994-1997 wraz z odsetkami 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2008 r., I SA/Kr 1510/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę J. B., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K., z dnia 24 października 2007 r., utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w N. z dnia 2 sierpnia 2007 r., w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług, za lata 1994-1997 wraz z odsetkami

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd pierwszej instancji wynikało, że skarżący zwracając się z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej uzasadnił go trudną sytuację finansową i brakiem możliwości uiszczenia zarówno kwoty wynikającej z należności głównej, jak i należnych odsetek. Podniósł on, że powstałe zaległości dotyczą działalności gospodarczej w zakresie usług budowlanych, która to działalność została następnie zlikwidowana. Należny podatek VAT nie został zapłacony z uwagi na brak zapłaty za wykonywane usługi na rzecz inwestorów. Skarżący podał także, że nigdy nie odzyskał straconych pieniędzy, gdyż przedsiębiorcy (podwykonawcy), którzy mieli mu zapłacić stali się ofiarami niewypłacalności za wykonane prace na rzecz głównych wykonawców robót remontowo-budowlanych. Te nagminne niekorzystne zjawiska gospodarcze powodowały reakcje łańcuchowe, utratę możliwości płatniczych i płynności finansowych przez małe podmioty gospodarcze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne