Wyrok NSA z dnia 28 września 2010 r., sygn. I FSK 1536/09
Przekazanie przez skarżącego bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem nie stanowi dostawy towarów w świetle art. 7 ust. 2 i 3 u.p.t.u., nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 czerwca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 490/09 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 490/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi B. S.A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług, uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdził, że nie może być ona wykonana w całości oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji ustalił, że przedmiotem zaskarżonej interpretacji było rozliczenie podatku od towarów i usług w przypadku towarów przekazanych nieodpłatnie w ramach kampanii reklamowych, konkursów z nagrodami, upominków przekazywanych w celu zwiększania poziomu sprzedaży produktów skarżącej, a także w sytuacji wydawania produktów do degustacji potencjalnym klientom. W ocenie spółki nie musi ona naliczać podatku należnego od towarów przekazanych nieodpłatnie w sytuacjach opisanych w stanie faktycznym sprawy, gdyż przekazuje te towary na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ma również prawo odliczać podatek naliczony przy nabyciu lub wytworzeniu wyrobów przekazywanych nieodpłatnie, ponieważ przekazania te służą czynnościom opodatkowanym (gdyż są ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą). Stanowisko to zostało uznane w zaskarżonej interpretacji za nieprawidłowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty