10.09.2010

Wyrok NSA z dnia 10 września 2010 r., sygn. I FSK 1401/09

Zarzut wadliwego sporządzenia uzasadnienia zaskarżonego orzeczenia może okazać się zasadny wówczas, gdy z powodu braku w uzasadnieniu elementów wymienionych w art. 141 § 4 P.p.s.a. zaskarżone orzeczenie nie poddaje się kontroli kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 10 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 3544/08 w sprawie ze skargi S. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2003 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 3544/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi S. D., uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 listopada 2008 r. w przedmiocie odpowiedzialności wspólnika za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2003 r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. decyzją z dnia 13 czerwca 2008 r. orzekł o odpowiedzialności Skarżącego, byłego wspólnika spółki cywilnej "G." A. W., S. D., za zaległości w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2003 r. w wysokości 11.537 zł wraz z odsetkami określonymi na dzień wydania ww. decyzji.

Organ wskazał, iż przeprowadzone postępowanie egzekucyjne wobec spółki nie doprowadziło do wyegzekwowania zaległości podatkowych ze względu na nieujawnienie źródeł dochodów, posiadających wartość handlową ruchomości i nieruchomości oraz innych wierzytelności, do którym można zastosować środki egzekucyjne. Wyjaśnił, że poborcy podatkowi nie mogli dokonać żadnych czynności egzekucyjnych. Ponadto zawiadomieniem z 30 grudnia 2003 r. dokonano zajęcia rachunku bankowego firmy, jednak z uwagi na jego likwidację, okazało się ono bezskuteczne. Zdaniem organu jedyną drogą do wyegzekwowania zaległości podatkowych byłej spółki jest przeniesienie odpowiedzialności na jej wspólników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne