29.11.2010 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 29 listopada 2010 r., sygn. II FZ 572/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA : Aleksandra Wrzesińska- Nowacka po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia J. G. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 6 września 2010 r. sygn. akt I SA/Gl 330/09 w przedmiocie prawa pomocy w sprawie ze skargi J. i J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia 22 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r. postanawia uchylić zaskarżone postanowienie i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu w dniu 6 września 2010 r. (sygn. akt I SA/Gl 330/09) na posiedzeniu niejawnym wniosku skarżących o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym w sprawie ze skargi J. i J. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia 22 stycznia 2009 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości postanowił odmówić przyznania prawa pomocy.

Z przebiegu sprawy wynika, iż skarżący zwrócili się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach o zwolnienie ich od kosztów sądowych i o ustanowienie radcy prawnego. We wniosku skarżący wskazał, że obecnie jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku.

Z treści druku PPF, wynika że skarżący pozostają we wspólnym gospodarstwie wraz z synem. W rubryce dot. posiadanego majątku odnotowano: "dom o pow. 135 m?" oraz "mieszkanie o pow. 100 m?". Jedynym źródłem dochodu we wskazanym gospodarstwie jest praca dorywcza skarżącej z wynagrodzeniem około 500 euro.

Pismem z dnia 26 listopada 2009 r. wezwano skarżących do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez: wykazanie za pomocą kopii stosownych dokumentów (np. rachunki, faktury za media, w tym gaz, energia elektryczna, telefon, nakaz płatniczy podatku od nieruchomości, potwierdzenia opłat czynszowych itp.), jakiego rzędu kwoty aktualnie obciążają miesięcznie budżet domowy z tytułu stałych opłat związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, kto i w jaki sposób przyczynia się do ponoszenia tych kosztów; należało nadto udokumentować fakt wyprowadzenia się z nieruchomości córki wraz z zięciem (w przypadku dalszego zamieszkiwania należało wykazać ich dochody); nadesłania zaświadczenie właściwej jednostki samorządu terytorialnego wskazujące na aktualny stan zameldowania w lokalu mieszkalnym w Z. przy ul. F. Y; nadesłania wyciągi lub wykazy z posiadanych przez skarżącego i jego żonę oraz pozostałych domowników rachunków bankowych, w tym oszczędnościowo-rozliczeniowych z okresu ostatnich trzech miesięcy; nadesłania aktualny nakaz płatniczy podatku od nieruchomości dot. lokalu mieszkalnego wskazanego w pkt 2 wezwania; złożenia wyjaśnienia dotyczące rozbieżności w oświadczeniach o stanie majątkowym. W dniu 21 stycznia 2008 r. skarżący zeznali bowiem, że są w posiadaniu: mieszkania - 91 m? niewykończonego, części budynku gospodarczego przeznaczonego na mieszkanie, nieruchomości rolnej - 890 m? będącej działką pod budynkiem po działalności gospodarczej, nieskończonego budynku pod działalność gospodarczą 180 m?. Z kolei w druku PPF z dnia 16 listopada 2009 r. skarżący zeznali, że posiadają: dom o pow. 135 m?, mieszkanie o pow. 100 m?. W przypadku jakichkolwiek czynności dokonanych przez skarżącego lub jego małżonkę, polegających na zniesieniu bądź nabyciu tytułu prawnego do ww. nieruchomości, należało tę okoliczność wykazać za pomocą kopii stosownych dokumentów. Wyjaśniono przy tym, że w druku PPF należało wskazać składniki majątku, w tym nieruchomości, wszystkich osób pozostających w gospodarstwie domowym. Nadto wezwano skarżących do nadesłania zaświadczenia bądź decyzji właściwego urzędu pracy wskazujących na utratę przez skarżącego statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku oraz nadesłania kopii zeznań podatkowych za rok 2008, w tym ewentualnie złożonych druków PIT-ZG bądź PIT-0 (ten punkt wezwania dotyczył wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość wskazaną w pkt 2 niniejszego wezwania).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne