19.05.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 maja 2010 r., sygn. II FSK 2199/08

Policjanci, żołnierze, funkcjonariusze celni i Straży Granicznej nie muszą wyjeżdżać poza granice państwa wyłącznie w ramach jednostki, aby mogli skorzystać z opisanego w art. 21 ust. 1 pkt 83 u.p.d.o.f. zwolnienia podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędziowie NSA Jerzy Rypina, WSA del. Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 1258/08 w sprawie ze skargi T. B. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2008 r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz T. B. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 6 października 2008 r., sygn. III SA/Wa 1258/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił pisemną interpretację Ministra Finansów z 13 lutego 2008 r., wydaną na wniosek T. B. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że Pan T. B. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia wynagrodzenia wypłacanego żołnierzom zawodowym pełniącym służbę poza granicami kraju. We wniosku wskazał, że jest żołnierzem zawodowym i rozkazem personalnym Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z 30 maja 2006 r. pełni służbę na stanowisku podoficera eksploatacji w JFC HQ w B. (Międzynarodowym Dowództwie Sił NATO) w Holandii. W ramach obowiązków jest zobligowany do przebywania w stałej gotowości do pełnienia służby w ramach misji NATO ISAF w Afganistanie oraz do wzmocnienia i wsparcia sił państw sojuszniczych w dowolnym rejonie świata. W okresie służby otrzymuje wynagrodzenie w polskich złotych oraz należność zagraniczną wypłacaną w euro przez Departament Administracyjny Ministerstwa Obrony Narodowej. Należności te są opodatkowane. Wyjaśnił przy tym, że nie jest członkiem służby zagranicznej oraz nie przebywa w podróży służbowej. W związku z tym wnioskodawca zapytał, czy wypłacana żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę poza granicami państwa, należność zagraniczna wolna jest od podatku dochodowego dla osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej w skrócie "u.p.d.o.f.")? Jego zdaniem należność ta jest zwolniona z opodatkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne