22.12.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 22 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 375/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie Sędzia NSA Izabella Kulig- Maciszewska (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 30 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bk 601/08 w sprawie ze skargi A. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Białymstoku; 2. odstępuje od zasądzania od A. A. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 30 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bk 601/08 uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2008 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty B. z dnia [...] czerwca 2008 r. w przedmiocie skierowania A. A. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. Starosta B., na podstawie art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b/ ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, po uwzględnieniu wniosku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, w związku z przekroczeniem 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, skierował A. A. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii: A, B, C, CE, T. Jednocześnie wskazał, że niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w terminie do dnia 16 września 2008 r. spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami.

W odwołaniu od tej decyzji A. A. potwierdził, iż w okresie od 28 listopada 2007 r. do 27 kwietnia 2008 r. otrzymał łącznie 25 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego wyłącznie kierując samochodem osobowym. Natomiast zarówno gramatyczna, jak i celowościowa wykładnia art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b/ ustawy - Prawo o ruchu drogowym uzasadnia twierdzenie, że kontrolny egzamin dotyczy tylko tej kategorii prawa jazdy, w czasie którego korzystania przepisy o ruchu drogowym zostały naruszone, czyli w przypadku odwołującego jest to kategoria B. Również zdaniem skarżącego, za taką interpretacją przemawia również § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego. W jego ocenie, przepis ten uprawnia Komendanta Wojewódzkiego Policji do wskazania, w jakim zakresie ma podlegać egzaminowi kontrolnemu kierowca naruszający przepisy o ruchu drogowym w ramach posiadanych przez niego kategorii praw jazdy, bowiem wymieniając datę, miejscowość i rodzaj naruszonego przepisu, policja każdorazowo wskazuje kategorię pojazdu, którym naruszono przepisy drogowe. Ponadto dla odwołującego się to nie Komendant Wojewódzki Policji jest właściwy do kierowania na egzamin kwalifikacyjny, ale starosta, wobec czego wniosek komendanta winien być rozpoznany przez ten organ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne