29.09.2009

Postanowienie NSA z dnia 29 września 2009 r., sygn. II OZ 798/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Hauser po rozpoznaniu w dniu 29 września 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia K. B. i E. B. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 czerwca 2009 r., sygn. akt II SA/Gl 115/09 wstrzymujące wykonanie zaskarżonej decyzji Wojewody Śląskiego z dnia [...] grudnia 2008 r. w sprawie ze skargi C. K.-R., M. K.-O. i A. O. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] grudnia 2008 r. w przedmiocie pozwolenia na przebudowę postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej jako: WSA) postanowieniem z dnia 15 czerwca 2009 r., sygn. akt II SA/Gl 115/09 wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji Wojewody Śląskiego z dnia [...] grudnia 2008 r. w sprawie ze skargi C. K.-R., M. K.-O. i A. O. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] grudnia 2008 r. w przedmiocie pozwolenia na przebudowę.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że w skardze z dnia 14 stycznia 2009 r. zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, a w jego motywach skarżące podniosły, iż wykonanie robót budowlanych w oparciu o decyzję Wojewody Śląskiego może doprowadzić do nieodwracalnych skutków - katastrofy budowlanej. Z treści skargi wynikało natomiast, że wnioskodawczynie obawiają się, iż wykonanie przez inwestorów prac, na które wyrażono zgodę w zaskarżonej decyzji, zagrozi konstrukcji budynku. Biorąc powyższe pod uwagę, WSA wskazał, że w myśl art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., nr 153, poz. 1270 ze zm. - dalej jako: ppsa), gdy zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia skarżącemu znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, Sąd może na jego wniosek wstrzymać wykonanie tego aktu lub czynności w całości lub w części, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Zdaniem WSA, analiza okoliczności sprawy, oparta na materiale dowodowym zgromadzonym w toku postępowania administracyjnego pozwoliła stwierdzić, że wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji jest zasadny, bowiem z treści wyroku Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 21 stycznia 2009 r., sygn. akt [...] - którym uchylona została uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. [...] - [...] w G. z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...], na mocy której wyrażono zgodę na wykonanie robót budowlanych w lokalu nr 1 przy ul. [...] w G. - wynika, iż istnieją poważne wątpliwości co do konsekwencji wykonania prac polegających na poszerzeniu otworu drzwiowego we wspomnianym lokalu. W szczególności ich realizacja może zagrozić zdrowiu i życiu mieszkańców całego budynku. Sąd wskazał dalej, że Sąd administracyjny rozpoznając wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu ma obowiązek brać pod uwagę następstwa jego wykonania nie tylko dla strony skarżącej, lecz również dla szeroko rozumianego interesu publicznego. Wobec tego, konieczność zapewnienia ochrony życia i zdrowia ludzkiego jak i ochrona mienia (co w omawianym przypadku wiąże się uniknięciem zagrożenia wystąpienia katastrofy budowlanej) są wartościami nadrzędnymi, mającymi w opisywanej sytuacji pierwszeństwo przed interesem inwestora i z tego też względu uznano, iż konieczne jest zapewnienie stronom ochrony tymczasowej polegającej na wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji do czasu wydania przez Sąd rozstrzygnięcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty