Wyrok NSA z dnia 22 maja 2009 r., sygn. I OSK 752/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędziowie NSA Anna Łukaszewska - Macioch NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. W. i R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 27 lutego 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 835/07 w sprawie ze skargi L. W. i R. W. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na przeprowadzenie rurociągu tłocznego wodnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I OSK 752/08
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 lutego 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę L. W. i R. W. na decyzję Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia [...] lipca 2007 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia wygaśnięcia decyzji o zezwoleniu na przeprowadzenie rurociągu tłocznego wody.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
L. i R. W. wystąpili do Starosty Powiatowego w Olsztynie o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia [...] maja 1965 r. w przedmiocie zezwolenia udzielonego Olsztyńskim Zakładom Opon Samochodowych w Olsztynie, dotyczącego przeprowadzenia rurociągu tłocznego wody z jeziora Wadąg do Fabryki Opon w Olsztynie, przebiegającego przez grunty wskazanych w decyzji właścicieli.
Decyzją z dnia [...] maja 2007 r. Starosta Powiatowy w Olsztynie odmówił stwierdzenia wygaśnięcia tej decyzji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał na brak zaistnienia przesłanek z art. 162 § 1 pkt 1 i 2 k.p.a. Nie wystąpiła bezprzedmiotowość decyzji, bowiem wciąż istnieje rurociąg tłoczący wodę i spełniający przypisane mu zadania. Tłoczona woda nadal służy do produkcji energii cieplnej na potrzeby Miasta Olsztyn oraz do produkcji opon i półfabrykatów. Brak jest również przepisu prawa, który nakazywałby stwierdzenie wygaśnięcia decyzji, a także nie leży to w interesie strony, ani w interesie społecznym. Zarówno w ustawie z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczenia nieruchomości, jak i w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nie ma przepisu, który powodowałby konieczność stwierdzenia wygaśnięcia decyzji wydanej w oparciu o art. 35 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. Rurociąg nadal pełni funkcję użyteczności publicznej (tłoczona woda jest wykorzystywana do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby Miasta Olsztyn). Decyzja nie została nadto wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez stronę określonego warunku bądź czynności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty