25.05.2009

Wyrok NSA z dnia 25 maja 2009 r., sygn. I OSK 421/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.), Sędzia NSA Anna Lech, Sędzia WSA del. do NSA Monika Nowicka, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007r. sygn. akt IV SA/Wa 1213/07 w sprawie ze skargi W. P. G. i B. G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] kwietnia 2007r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz B. G. kwotę 508 (pięćset osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 października 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 1213/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę W.P.G. i B. G. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...]. Decyzją tą Minister, po rozpatrzeniu odwołania Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego w Poznaniu, uchylił decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] maja 2006 r. nr [...], stwierdzającą, że zespół dworsko-parkowy położony w M., będący uprzednio własnością Z. P.-G., nie podpadał pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e/ dekretu PKWN z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej, orzekając, że zespół ten podpadał pod działanie tego przepisu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wyjaśnił, iż organ drugiej instancji, powołując się na uchwałę Trybunału Konstytucyjnego z 19 września 1990 r., stwierdził, że dokonując oceny co do podpadania części nieruchomości ziemskiej pod działanie dekretu koniecznym jest ustalenie, czy istniał związek funkcjonalny pomiędzy tą częścią, a pozostałymi gruntami o charakterze rolnym, a z akt sprawy nie wynika aby zespół dworsko-parkowy w M. był odrębną częścią nieruchomości, bowiem majątek ziemski w M. był wpisany do księgi wieczystej jako jedna zorganizowana jednostka gospodarcza, a oprócz więzi terytorialnej istniały również powiązania organizacyjne i finansowe, zaś o braku więzi nie może przesądzać fakt istnienia ogrodzenia zespołu dworsko-parkowego, bram wjazdowych czy drogi wiejskiej. Skarżący zarzucili decyzji, że zespół nie pozostawał w związku funkcjonalnym z gospodarstwem rolnym, nie był centrem zarządzania tym gospodarstwem, gdyż to znajdowało się poza terenem obejmującym zespół, a zarząd sprawował zatrudniony w tym celu zarządca - kończył przedstawianie stanu sprawy Wojewódzki Sąd.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne