04.03.2009 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 4 marca 2009 r., sygn. II OSK 1552/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 maja 2008 r. sygn. akt IV SA/Gl 43/08 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach, 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach na rzecz M. S. kwotę 250 (słownie: dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II OSK 1552 / 08

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 maja 2008r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] listopada 2007r. utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Dąbrowie Górniczej z dnia [...] marca 2007 r., którą to decyzją odmówiono stwierdzenia u M. S. choroby zawodowej w postaci choroby narządu głosu.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny wskazał, że decyzją z dnia [...] marca 2007 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Dąbrowie Górniczej odmówił stwierdzenia u M. S. choroby zawodowej w postaci przewlekłej choroby narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym co najmniej 15 lat - wymienionej w poz.15 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz.1115 - zwanego dalej rozporządzeniem). W uzasadnieniu swej decyzji organ powołał się na wyniki badań przeprowadzonych w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Sosnowcu z dnia 4 sierpnia 2006 r. oraz w Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu z dnia 29 stycznia 2007 r. Obie placówki wykluczyły istnienie tej choroby zawodowej, gdyż stwierdzone u badanej schorzenie nie jest jednostką chorobową, o jakiej mowa we wskazanym wyżej załączniku rozporządzenia. W szczególności placówka drugiego stopnia rozpoznała u skarżącej przewlekły prosty nieżyt błony śluzowej gardła i krtani. Dlatego, mimo wykonywania pracy w zawodzie nauczyciela w latach 1974 - 2003 w pełnym wymiarze czasu pracy i w godzinach nadliczbowych, w narażeniu na działanie czynnika szkodliwego, czyli nadmiernego wysiłku głosowego, w ocenie organu do stwierdzenia choroby zawodowej dojść nie mogło.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne