Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. II OSK 1369/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Włodzimierz Ryms /spr./ Sędziowie Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędzia NSA Wiesław Kisiel Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Autorów [...] z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 73/08 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia Autorów [...] z siedzibą w W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia tabel wynagrodzeń oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 maja 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Stowarzyszenia Autorów "[...]" z siedzibą w W. na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] listopada 2007 r., którą została uchylona decyzja Komisji Prawa Autorskiego i umorzono postępowanie administracyjne pierwszej instancji w sprawie o zatwierdzenie tabel wynagrodzeń.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia [...] listopada 2007 r., po rozpoznaniu odwołania Związku Telewizji Kablowych w Polsce - Izba Gospodarcza w Ł., który to związek został w postępowaniu dopuszczony do udziału postanowieniem Ministra z dnia 4 lutego 2003 r., uchylił zaskarżone orzeczenie Komisji Prawa Autorskiego z dnia [...] lutego 2001 r. w sprawie zatwierdzenia tabel stawek wynagrodzeń autorskich Stowarzyszenia Autorów [...] za radiowe i telewizyjne nadanie utworów oraz równoczesne i integralne rozpowszechnianie utworów w sieciach kablowych i umorzył postępowanie przed Komisją Prawa Autorskiego. W uzasadnieniu organ wskazał, że Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 24 stycznia 2006 r., SK 40/04 orzekł o niekonstytucyjności art. 108 ust. 3 w związku z art. 109 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631) oraz odroczył utratę mocy obowiązującej art. 108 ust. 3 do dnia 1 września 2006 r. W związku z utratą mocy art. 108 ust. 3 powołanej ustawy, który stanowił podstawę prawną do rozpatrywania spraw o zatwierdzenie tabel wynagrodzeń, kompetencję w tym zakresie utracił także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów prawa materialnego, dotyczących podejmowania decyzji w zakresie tabel wynagrodzeń. Zdaniem organu oznacza to, że wystąpiły przesłanki bezprzedmiotowości postępowania, o której mowa w art. 105 § 1 K.p.a. Administracyjne postępowanie odwoławcze ma na celu ponowne rozstrzygnięcie sprawy administracyjnej, która była przedmiotem rozstrzygnięcia organu I instancji, przy czym organ odwoławczy musi uwzględnić stan prawny obowiązujący w dniu rozpatrywania przez niego odwołania. W okresie między wydaniem decyzji przez organ I instancji a rozpatrzeniem odwołania uchylone zostały przepisy, które stanowiły podstawę prawną orzeczenia Komisji Prawa Autorskiego, przy czym nowe przepisy nie zostały jeszcze uchwalone. Oznacza to brak podstawy prawnej do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy, jak również brak możliwości utrzymania zaskarżonej decyzji w mocy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty