Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 49/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie sędzia NSA Alicja Plucińska- Filipowicz sędzia del. WSA Leszek Kamiński ( spr.) Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przeciwdziałania Elektroskażeniom "Prawo do Życia" z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 1268/07 w sprawie ze skargi R. i K. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt VII SA/Wa 1268/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi R. i K. K. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2007 r., znak: [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę. W motywach wyroku Sąd powołał się na następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] września 2005 r., Nr [...], Starosta Cieszyński, zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w L. G., dla [...] S.A. w W.. Z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji, powołując się na przesłankę z art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a, wystąpili R. i K. K., działający przez pełnomocnika R. G.. Decyzją z dnia [...] listopada 2006 r., Wojewoda Śląski odmówił stwierdzenia nieważności powyższej decyzji podkreślając, że inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę ww. stacji bazowej telefonii komórkowej w dniu 15 czerwca 2005 r., tj. przed wejściem w życie ustawy nowelizującej Prawo ochrony środowiska, wobec czego postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko zostało przeprowadzone prawidłowo w oparciu o przepisy dotychczasowe. Nie ma też podstaw do stwierdzenia sprzeczności inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego gminy G., gdyż dopuszcza on możliwość rozbudowy systemu telekomunikacyjnego stosownie do zaistniałych potrzeb, w tym również masztów dla instalacji urządzeń przekaźnikowych. Projekt budowlany jest kompletny, nie zawiera wad, ani braków. Zarzuty wnioskodawców dotyczą w istocie wad postępowania, a nie decyzji, a przesłanki wymienione w art. 156 § 1 k.p.a. odnoszą się zaś do decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty