27.08.2009

Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2009 r., sygn. I OSK 1222/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Dzbeńska, Sędzia NSA Jolanta Rajewska, Sędzia WSA del. do NSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 lipca 2008r. sygn. akt II SA/Ol 346/08 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2008r. nr [...] w przedmiocie przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 1 lipca 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 346/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpatrzeniu skargi M. K. na decyzję Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie przyznania równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego, uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] lutego 2008 r. Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie stwierdził brak uprawnień M. K. do przyznania mu równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego i odmówił wypłaty tego świadczenia od dnia 1 stycznia 2007 r., ponieważ wnioskodawca zajmuje na podstawie umowy użyczenia parter domu jednorodzinnego, w którym do wyłącznej dyspozycji ma dwa pokoje o łącznej powierzchni 23,03 m2 oraz kuchnię i łazienkę. Skoro zaś w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej brak jest definicji pojęcia "posiadanie", z którym ustawodawca związał kwestię dopuszczalności przyznania równoważnika pieniężnego, to okoliczność posiadania lokalu mieszkalnego należy wywodzić z definicji samodzielnego lokalu mieszkalnego określonej w art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, i w konsekwencji tego mając na uwadze art. 78 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz art. 336 kc uznano, iż umowa użyczenia jest tytułem prawnym, na podstawie którego wnioskodawca zajmuje lokal mieszkalny, co wyłącza możliwość przyznania stronie równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne