Wyrok NSA z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. II OSK 619/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia WSA del. Leszek Kamiński Protokolant Kamil Strzępek po rozpoznaniu w dniu 15 lipca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 16 grudnia 2008 r. sygn. akt III SA/Lu 369/08 w sprawie ze skarg Wojewody Lubelskiego i J. W. na uchwałę Rady Gminy Rokitno z dnia 26 czerwca 2008 r. nr XVII/94/08 w przedmiocie odwołania Skarbnika Gminy Rokitno 1. oddala skargę kasacyjną 2. oddala wniosek Gminy Rokitno o zasądzenie kosztów postępowania
Uzasadnienie
II OSK 619/09
U Z A S A D N I E N I E
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 16 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Lu 369/08 oddalił skargi Wojewody Lubelskiego i J.W. na uchwałę Rady Gminy Rokitno z 26 czerwca 2008 r. nr XVII/94/08 w przedmiocie odwołania Skarbnika Gminy Rokitno. W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że uchylenie zaskarżonej uchwały po wniesieniu skargi do sądu przez Wojewodę oraz przez J.W., a przed jej rozpoznaniem przez Sąd, nie powoduje zbędności orzekania w sprawie jej zgodności z prawem, a zatem nie zachodzi bezprzedmiotowość postępowania uzasadniająca umorzenie postępowania sądowoadministracyjnego na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm., dalej: p.p.s.a.).
Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem Gminy Rokitno, że skargę należy odrzucić, gdyż nie przysługuje od niej skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zaskarżona przez J.W. uchwała - o odwołaniu go z funkcji skarbnika gminy, rzutując na jego sytuację osobistą - zatrudnienie - naruszała jego interes prawny wynikający niewątpliwie z treści zaskarżonej uchwały. Skarbnik gminy jest ustawowym obligatoryjnym elementem struktury organizacyjnej gminy, którego obowiązki i uprawnienia reguluje m.in. ustawa o samorządzie gminnym. Uchwała o powołaniu i odwołaniu skarbnika gminy ma charakter administracyjnoprawny wywołująca jednocześnie skutki w sferze stosunku pracy tego podmiotu. Oznacza to, że legalność podjęcia uchwały Rady Gminy o odwołaniu skarbnika może być kwestionowana w postępowaniu określonym w art. 85 i n. z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, ze zm.) oraz przed sądem administracyjnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty