Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2009 r., sygn. I OSK 1076/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Antosiewicz, Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.), Sędzia del. NSA Tadeusz Geremek, Protokolant Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Wa 956/07 w sprawie ze skargi A. Sz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz A. Sz. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt I SA/Wa 956/07, oddalił skargę A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] marca 2007 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie decyzją z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], po rozpoznaniu wniosku A. S. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymało w mocy swoją decyzję z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] umarzającą postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Dzielnicy W. . z dnia [...] czerwca 1982 r. nr [...]orzekającej o sprzedaży lokalu nr 2 w domu mieszkalnym wraz z udziałem w gruncie przy ul. P. , obecnie ul. L.9.
W uzasadnieniu decyzji stwierdziło, że prawa strony muszą wynikać z konkretnego przepisu prawa. Natomiast wnioskodawczyni nie wykazała, że w tej sprawie przysługuje jej przymiot strony w rozumieniu art. 28 K.p.a. Wskazało, iż pojęcie strony jakim posługuje się powołany przepis oraz inne przepisy kpa, może być wyprowadzone tylko z administracyjnego prawa materialnego, tj. z konkretnej normy prawnej, która może stanowić podstawę do sformułowania interesu prawnego lub obowiązku danej osoby. Pojęcie interesu prawnego ma charakter materialnoprawny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty