Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 796/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.) Sędzia del. WSA Marian Wolanin Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Sz 615/08 w sprawie ze skargi S. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 18 marca 2009r. sygn. akt II SA/Sz 615/08 oddalił skargę S. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia [...] czerwca 2008r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania.
Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Decyzją z dnia [...] września 2007r. o Nr [...] Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Z., na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.) uchylił własną decyzję z dnia [...] maja 2004r. Nr [...] przyznającą pomoc w formie zasiłku stałego S. M., z uwagi na odbywanie przez niego kary pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w W. Organ pouczył skarżącego o prawie i możliwości zaskarżenia wydanej decyzji.
Z zebranych materiałów dowodowych wynika, że w/w decyzję S. M. odebrał w dniu [...] października 2007r.
W dniu [...] maja 2008r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wpłynęło pismo skarżącego zatytułowane " Prośba - zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego", w którym podniósł, że Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Z. niesłusznie zawiesił wypłatę zasiłku stałego, i że decyzja ta nie ma żadnych podstaw prawnych, gdyż nie ma przepisów prawnych, z których wynikałaby możliwość zawieszenia zasiłku stałego ze względu na przebywanie skarżącego w zakładzie karnym. Dodatkowo wskazał, że zły stan zdrowia nie pozwala mu na podjęcie pracy i oświadczył, że stwierdzono u niego uszkodzenie mózgu, padaczkę, miażdżycę, jak również częściową utratę wzroku 4,5 stopnia i złożył orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W związku z powyższym wnosi o zwrot i wypłatę odebranego zasiłku, który to zasiłek jest jedynym źródłem utrzymania zarówno jego, jak i mieszkania, za które zalega z opłatami za czynsz oraz energię elektryczną od czasu przebywania w zakładzie karnym. W końcowej części pisma skarżący napisał, że składa prośbę i zażalenie po takim czasie, gdyż ma zaniki pamięci.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty