15.12.2009

Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 895/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. NSA Tadeusz Geremek Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 31 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 158/09 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku rodzinnego z dodatkiem oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta Łodzi decyzją z [...] października 2008 r. po rozpoznaniu wniosku z dnia [...] września 2008 r. odmówił L. B. przyznania zasiłku rodzinnego wraz z dodatkiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego na dziecko D. B. Organ I instancji wyjaśnił, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych warunkiem przyznania prawa do zasiłku rodzinnego jest spełnienie kryterium dochodu w rodzinie w przeliczeniu na osobę w kwocie 504 zł. W związku z uzyskaniem w rodzinie L. B. dochodu za bazowy 2007 rok w przeliczeniu na członka rodziny w kwocie 618,84 zł, prawo do zasiłku rodzinnego nie przysługuje.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 6 ust. 1, art. 8, art. 5 ust. 1 i 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. W uzasadnieniu organ odniósł się do stanu prawnego sprawy wskazując szereg przepisów stanowiących podstawę i tryb przyznania świadczenia i dodatków. W konkluzji organ stwierdził, że na potrzeby przedmiotowego postępowania organ winien jest uwzględnić dochody rodziny z poprzedniego roku kalendarzowego, ale w przeliczeniu na obecną ilość osób w rodzinie skarżącej. Wskazał również, że zgodnie z obowiązująca regulacją brak jest możliwości zaliczenia utraty świadczenia alimentacyjnego do dochodu utraconego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty