08.12.2009

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. II OSK 1902/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W.T. oraz I. i C. małżonków P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 1 października 2008 r. sygn. akt II SA/Ol 491/08 w sprawie ze skargi W. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 października 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę W.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] marca 2007 r. w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia.

Sąd I instancji przyjął następujący stan faktyczny:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Burmistrz Pisza określił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie zbiornika na gnojowicę oraz rozbudowie obory na działkach o nr [...] i [...] w obrębie Z. gmina P. W uzasadnieniu podano, że z wnioskiem o wydanie przedmiotowej decyzji wystąpił W.P. Postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 r. na inwestora został nałożony obowiązek sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, który został opracowany i dostarczony do organu. Zapewniono udział społeczeństwa w sprawie, gdyż informacja o prowadzonym postępowaniu była wywieszona na tablicy ogłoszeń, a także zamieszczona na stronach internetowych organu. Wnioski w tej sprawie wnieśli właściciele nieruchomości sąsiednich: W.T. i C.P., domagając się zachowania norm budowlanych dotyczących odległości budynków gospodarczych i zbiorników od działek i budynków mieszkalnych, zaprojektowania zbiornika w formie zamkniętej, a także usytuowania go na końcu działki z dala od zabudowań. Z przedstawionego raportu wynika, że projektowana inwestycja nie będzie stanowić zagrożenia dla środowiska i ludzi. Projekt decyzji został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody oraz Państwowym Inspektorem Sanitarnym w Piszu pod warunkami, które zostały wpisane do decyzji. Spełnienie tych warunków spowoduje, że wszelkie uciążliwości inwestycji zamkną się w granicach działek inwestora. Wydając przedmiotową decyzję uwzględniono fakt, że inwestycja ma niewielki wpływ na zanieczyszczenie powietrza oraz na walory krajobrazowe. Gmina Pisz nie posiada obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a w związku z tym inwestycja powinna być zgodna z ostateczną decyzją o warunkach zabudowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne