08.12.2009

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. II OSK 1874/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.) Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lipca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 2281/07 w sprawie ze skarg J. R. i E. J. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 lipca 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 2281/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi J. R. i E. J. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego w Warszawie z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z dnia [...] maja 2007 r., nr [...], uzgadniające pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej cyfrowej sieci [...] w miejscowości T.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Pismem z dnia 2 kwietnia 2007 r. Wójt Gminy Tokarnia zwrócił się na podstawie art. 48 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (obecnie Dz. U. z 2008 r., nr 25, poz. 150 ze zm.), zwanej w dalszej części uzasadnienia Prawem ochrony środowiska, do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie z wnioskiem o uzgodnienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskazanego na wstępie przedsięwzięcia.

Postanowieniem z dnia [...] maja 2007 r. organ dokonał wnioskowanego uzgodnienia. W wyniku zażaleń wniesionych przez S. K., E. J. oraz J. R., którzy zarzucili wadliwość załączonego do wniosku raportu oddziaływania na środowisko oraz wskazywali na negatywny wpływ na ich położone w pobliżu nieruchomości, Główny Inspektor Sanitarny postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2007 r. utrzymał w mocy postanowienie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie i stwierdził, że z raportu oddziaływania na środowisko wynika, że projektowany system anten nadawczo - odbiorczych zamontowany ma być na wieży o wysokości 52 m, zaś pole elektromagnetyczne o wartości średniej gęstości mocy promieniowania przekraczającej wartość dopuszczalną 0,1 W/m2, określoną w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. nr 192, poz. 1883), będzie występowało wyłącznie w wolnej przestrzeni, niedostępnej dla ludności. Maksymalny zasięg występowania pola elektromagnetycznego o wartości gęstości mocy równej lub większej od 0,1 W/m2, dla zakładanej w raporcie mocy wyjściowej nadajników wystąpi na wysokości powyżej 43,9 m nad poziomem terenu w zasięgu maksymalnym do 83,3 m od anten, zaś w odległości ok. 150 m od planowanej wieży brak jest zabudowy mieszkaniowej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się wyłącznie tereny rolne, przy czym realizacja inwestycji nie dyskwalifikuje działek sąsiadujących jako terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, działalność agroturystyczną czy uprawę roślin ekologicznych. Zawarte w raporcie obliczenia teoretyczne dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku, są zawsze wyższe niż występujące w rzeczywistości, co wynika stąd, że do obliczeń przyjmuje się wartości maksymalnie możliwe do osiągnięcia w czasie pracy danej stacji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne