27.11.2009

Postanowienie NSA z dnia 27 listopada 2009 r., sygn. II OPP 23/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi M. E. na przewlekłość postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Poznaniu, sygn. akt II SAB/Po 20/05 w sprawie ze skargi M. E. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych postanawia oddalić skargę na przewlekłość postępowania.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE:

W dniu 5 maja 2005 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wpłynęła skarga M. E. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania w przedmiocie wstrzymania robót budowlanych.

W dniu 27 czerwca 2005 r. do WSA w Poznaniu wpłynęło kolejne pismo skarżącej zawierające materiały uzupełniające jej stanowisko w niniejszej sprawie.

W piśmie z dnia 26 lipca 2005 r. skarżąca zwróciła się do Sądu z zapytaniem, kiedy zostanie rozpoznana wniesiona przez nią skarga. Pismem z dnia 29 lipca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu poinformował M. E., iż z uwagi na znaczny wpływ spraw, okres oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy wynosi ok. 1,5 roku, jednakże istnieje możliwość złożenia wniosku o rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym, co pozwoli na znaczne skrócenie okresu oczekiwania na wyznaczenie rozprawy.

Pismem z dnia 25 września 2005 r. skarżąca złożyła wniosek o wstrzymanie budowy domu wielorodzinnego przy ul. [...] w miejscowości P. Postanowieniem z dnia 10 listopada 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił ww. wniosek. Na powyższe postanowienie skarżąca w ustawowym terminie wniosła zażalenie. W odpowiedzi na wezwanie Sądu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia skarżąca w dniu 13 stycznia 2006 r. złożyła wniosek o zwolnienie jej od kosztów sądowych. Zarządzeniem z dnia 17 lutego 2006 r. Sąd wezwał skarżącą do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez nadesłanie dokumentów potwierdzających jej sytuacje majątkową. Wskazane dokumenty skarżąca nadesłała do Sądu wraz z pismem z dnia 14 marca 2006 r. Postanowieniem z dnia 30 marca 2006 r. referendarz sądowy odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy. Pismem z dnia 27 kwietnia 2006 r. skarżąca została ponownie wezwana do uiszczenia wpisu od złożonego przez siebie zażalenia. Wpisu skarżąca nie uiściła, ale w dniu 18 maja 2006 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu wpłynął kolejny wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy. Zarządzeniem z dnia 24 maja 2006 r. Sąd wezwał skarżącą do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy poprzez nadesłanie dokumentów potwierdzających jej sytuacje majątkową. Wobec nienadesłania przez skarżącą żądanych przez Sąd dokumentów postanowieniem referendarza sądowego z dnia 3 sierpnia 2006 r. wniosek skarżącej o przyznanie prawa pomocy został pozostawiony bez rozpoznania. W dniu 4 września 2006 r. do WSA w Poznaniu wpłynął sprzeciw od ww. postanowienia. Następnie postanowieniem z dnia 28 września 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu odmówił skarżącej przyznania prawa pomocy (pkt 1) oraz odrzucił jej zażalenie na postanowienie tego Sądu z dnia 10 listopada 2005 r. (pkt 2).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne