Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2009 r., sygn. I OSK 422/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Świętokrzyskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Ke 728/08 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie utraty statusu osoby bezrobotnej uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 30 grudnia 2008 r., sygn. akt II SA/Ke 728/08 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Wojewody Świętokrzyskiego z dnia [...] października 2008 r., nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Starosty Opatowskiego z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:
Starosta Opatowski decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm. - dalej powoływana jako ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), orzekł o utracie przez J. S., z dniem 29 lipca 2008 r., statusu osoby bezrobotnej.
Wojewoda Świętokrzyski, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, ze zm. - dalej k.p.a.), decyzją z dnia [...] października 2008 r.. nr [...] powyższą decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu wyjaśnił, że bezrobotny zobowiązany jest w ciągu 7 dniu do powiadomienia organu o uzasadnionej, a nie jakiejkolwiek, przyczynie niestawiennictwa w urzędzie pracy, co wynika z art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. J. S. w odwołaniu od decyzji organu I instancji, zarzucił, że nie uwzględniono jego trudnej sytuacji życiowej oraz tego, iż w wyznaczonym terminie, tj. w dniu 29 lipca 2008 r., nie stawił się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opatowie z uwagi na brak środków na przyjazd, o czym poinformował telefonicznie w dniu 28 lipca 2008 r. Zdaniem organu II instancji wskazana przez skarżącego przyczyna niestawiennictwa, w rozumieniu art. 33 ust. 4 pkt 4 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, nie może być uznana za uzasadnioną i w związku z tym brak podstaw do uchylenia zaskarżonej decyzji. Przedmiotowe rozstrzygnięcia nie mają charakteru decyzji uznaniowych. Powołany przepis obliguje organy administracji do stosowania przewidzianej w nim sankcji bez możliwości kierowania się sytuacją życiową bezrobotnego oraz indywidualnymi trudnościami w dotarciu do powiatowego urzędu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty