09.11.2009

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2009 r., sygn. I OSK 354/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie Sędzia del. WSA Iwona Kosińska Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 11 grudnia 2008 r. sygn. akt II SA/Go 598/08 w sprawie ze skargi D. W. na decyzję Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...]lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby stałej 1. oddala skargę kasacyjną: 2. zasądza od D. W. na rzecz Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. akt II SA/Go 598/08 oddalił skargę D. W. na decyzję Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim z dnia [...] lipca 2008 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby stałej.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim decyzją z dnia [...] września 2007 r., nr [...] zwolnił D. W. ze służby stałej w Państwowej Straży Pożarnej z dniem 31 października 2007 r., powołując się na całkowitą niezdolności do służby strażaka stwierdzoną ostatecznym orzeczeniem komisji lekarskiej. Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim decyzją z dnia [...] listopada 2007 r. decyzję tę utrzymał z mocy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, po rozpatrzeniu skargi złożonej przez D. W., wyrokiem z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. akt II SA/Go 841/07 uchylił powyższe decyzje. Sąd wskazał przy tym, że decyzje przewidziane w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2006 r., Nr 96, poz. 667 ze zm. - dalej powoływanej jako ustawa o PSP) mają charakter tzw. decyzji związanych. Oznacza to, że w przypadku orzeczenia przez komisję lekarską całkowitej niezdolności do służby organ zobowiązany jest do wydania decyzji o rozwiązaniu z funkcjonariuszem stosunku służbowego. Orzeczenia komisji lekarskich nie podlegają merytorycznej ocenie Sądu. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w orzeczeniu Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA w Zielonej Górze (dalej w skrócie WKL MSWiA) skarżącego zakwalifikowano do kategorii D i uznano go za całkowicie niezdolnego do służby z uwagi na zaburzenie osobowości. Jako podstawę prawną stwierdzenia niezdolności do służby Komisja wskazała przy tym § 70 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie właściwości i trybu postępowania komisji lekarskich podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (DZ. U. z 1995 r. Nr 146, póz. 712) - załącznik nr 2, natomiast, ustalając związek schorzenia ze służbą, Komisja powołała się na rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2005 r. (DZ. U. z 2005 r. Nr 206 póz. 1723) - załącznik nr 2. Stosownie do treści § 1 pkt 10 wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 2 listopada 1995 r. załącznik nr 2a otrzymuje - nr 3, a załącznik ten odnosi się m.in. do strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zdaniem Sądu zawarte w orzeczeniu Komisji rozpoznanie w postaci zaburzeń osobowości nie odpowiada (przynajmniej terminologicznie) wymienionej w § 70 pkt 1 wskazanego rozporządzenia, jednostce chorobowej, jaką jest osobowość nieprawidłowa. Nadto z orzeczenia Komisji nie wynika, jakie przesłanki legły u podstaw zakwalifikowania skarżącego do kategorii D, czyli uznania go za całkowicie niezdolnego do służby. W tej sytuacji niezbędne jest wyjaśnienie istniejących wątpliwości poprzez sprecyzowanie użytych w orzeczeniu pojęć oraz uzasadnienie przyjętej kategorii zdolności do służby. Ponadto w aktach sprawy brak jest dowodu wskazującego na przestrzeganie zasad przewidzianych w art. 10 § 1 k.p.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne