28.10.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 28 października 2009 r., sygn. I OSK 507/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) Sędziowie sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz sędzia NSA Izabella Kulig -Maciszewska Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 28 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 stycznia 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 427/08 w sprawie ze skargi M. D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia (...) września 2008 r. nr (...) w przedmiocie wynagrodzenia za parkowanie pojazdu usuniętego z drogi oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 22 stycznia 2009 r., sygn. akt III SA/Gd 427/08 oddalił skargę M. D. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia (...) września 2008 r. nr (...)w przedmiocie wynagrodzenia za parkowanie pojazdu usuniętego z drogi.

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego w C. postanowieniem z dnia 15 lipca 2008 r. przyznał M. D. , prowadzącemu firmę F. z siedzibą w C., wynagrodzenie w kwocie 1.464 zł za parkowanie pojazdów (szczegółowo opisanych w postanowieniu) usuniętych z drogi , które przeszły na własność Skarbu Państwa. W podstawie prawnej postanowienia organ powołał art. 123 k.p.a. w związku z art. 17 i 102 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz art. 130a ust. 1, ust. 2, ust. 6 i ust. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym i § 3 pkt 1 lit. c, § 6 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W uzasadnieniu postanowienia organ przytoczył treść przywołanych przepisów i wskazał, że M. D. powiadomił Urząd Skarbowy o parkowaniu w/w pojazdów, które zostały skierowane przez policję na parking strzeżony na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przedstawiciel Urzędu Skarbowego zgłosił się po odbiór samochodów, jednak M. D. odmawiał ich wydania uzależniając to od wypłacenia mu wynagrodzenia za okres od daty skierowania pojazdu na parking do dnia jego odbioru przez Urząd Skarbowy. Ostatecznie samochody zostały wydane w dniu 9 lipca 2008 r. Organ wskazał, że firma "F." została wyznaczona Zarządzeniem Starosty C. nr (...) z dnia 18 lutego 2005 r. jako parking dla pojazdów usuwanych z drogi, a wynagrodzenie za parkowanie tych pojazdów ustaliła Rada Powiatu C. uchwałą nr (...) z dnia 28 lutego 2002 r. w kwocie 12 zł brutto za dobę. Organ stwierdził, że zapłata za dozór i przechowywanie należna jest od Skarbu Państwa tylko za dni parkowania po upływie pół roku od daty skierowania na parking do dnia odbioru pojazdu, skoro zaś M. D. odmawiał wydania pojazdów, wynagrodzenie liczone jest za ilość dni przypadających od daty upływu pół roku od holowania do dnia , gdy poborca skarbowy zwrócił się o wydanie pojazdów. Organ przedstawił wyliczenia dotyczące każdego z pojazdów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne