Wyrok NSA z dnia 27 maja 2009 r., sygn. I OSK 768/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabella Kulig Maciszewska Sędziowie NSA Jolanta Rajewska Ewa Dzbeńska (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 stycznia 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 962/07 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu działek oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 25 stycznia 2008 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] czerwca 2007 r., nr oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] października 2006 r., Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, uchylił decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] listopada 2001 r., oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] października 2001 r., którymi odmówiono zwrotu objętych wnioskiem J. Z. działek z uwagi na ustanowienie na nich, przed datą wniesienia wniosku, prawa użytkowania wieczystego na rzecz osób trzecich. W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż w przedmiotowej sprawie nie ma podstaw do zastosowania art. 229 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, póz. 543 ze zm.). Ponadto, podstawą odmowy zwrotu wnioskowanej nieruchomości lub jej części nie może być fakt, że nieruchomość nie pozostaje we władaniu Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zarzucił organom, iż nie zbadały w przedmiotowej sprawie istnienia przesłanek zwrotu wywłaszczonej nieruchomości określonych w art. 136 i 137 u.g.n., bowiem w razie ich zaistnienia organy powinny były zawiesić postępowanie na podstawie art. 97 ust. 1 pkt 4 kpa do czasu zakończenia sporu dotyczącego zgodności z prawem czynności cywilnoprawnej (lub decyzji administracyjnej), w wyniku której Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego utraciła władanie wywłaszczona nieruchomością i podjąć właściwe czynności procesowe celem usunięcia przeszkody powodującej zawieszenie postępowania lub wezwać stronę do ich podjęcia (art. 100 kpa). W ocenie Sądu, rozwiązanie takie wynika z ustawowego zakazu przeznaczania wywłaszczonej nieruchomości na cel inny, niż określony w decyzji o wywłaszczeniu, przewidzianego w art. 136 u.g.n.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty