04.02.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2009 r., sygn. II GSK 84/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.) Sędzia NSA Anna Moskała Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 27 lutego 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1633/06 w sprawie ze skargi M. J. i H. J. wspólników P.P.U.H. "M.-H.-P." s.c. w Ł. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2005 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej 1) uchyla zaskarżony wyrok w pkt 1 i pkt 2 i w tym zakresie oddala skargę; 2) zasądza od M. J. i H. J. wspólników P.P.U.H. "M.-H.-P." s.c. w Ł. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 760 (słownie: siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 27 lutego 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 1633/06 uchylił decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2005 r., nr [...], w części nakładającej karę pieniężną w wysokości 8.000 złotych za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji w sprawie ze skargi M. J. i H. J. - wspólników P.P.U.H. "M.-H.-P." oraz stwierdził, że decyzje w opisanym zakresie nie podlegają wykonaniu, a także umorzył postępowanie w pozostałym zakresie.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że zaskarżoną decyzją Główny Inspektor Transportu Drogowego uchylił decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w K. z dnia [...] października 2005 r. w części nakładającej karę pieniężną w wysokości 8.000 złotych na H. J. i M. J. wspólników P.P.H.U. "M.-H.-P." prowadzonego w formie spółki cywilnej i nałożył tę karę na M. J. W pozostałym zakresie utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. Podstawę faktyczną tego rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia wynikające z kontroli pojazdu marki R. o numerze rejestracyjnym [...] wraz z naczepą dokonanej w dniu [...] lipca 2005 r. w miejscowości W., na drodze krajowej nr [...]. W trakcie kontroli kierujący pojazdem okazał wypis z licencji nr [...] wydanej na rzecz H. J. na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. Kierowca pojazdu nie okazał natomiast dokumentu uprawniającego drugiego wspólnika - M. J. do wykonywania tego rodzaju usług. Z tego powodu organ kontrolujący stwierdził, że transport drogowy był wykonywany bez wymaganej licencji. Zdaniem Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sytuacji, gdy transport drogowy jest realizowany w ramach spółki cywilnej, każdy ze wspólników powinien posiadać stosowną licencję. Taki obowiązek wynika z treści art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 ze zm.). Licencja udzielona H. J. - wspólnikowi spółki cywilnej nie uprawniała M. J. - drugiego wspólnika do wykonywania tego rodzaju transportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne