07.01.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 stycznia 2009 r., sygn. II GSK 1000/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Chromicki Sędziowie Kazimierz Brzeziński (spr.) NSA Joanna Kabat-Rembelska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 7 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 27 czerwca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 430/07 w sprawie ze skargi G. N i S N "T.S.G. T K" s.c. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji 1. uchyla zaskarżony wyrok, 2. oddala skargę, 3. zasądza od G. N. i S. N. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 1.360 (jeden tysiąc trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 27 czerwca 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 430/07 po rozpoznaniu skargi G. N. i S. N. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] sierpnia 2006 r. i stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie wyników kontroli drogowej przeprowadzonej w dniu [...] stycznia 2004 r., D. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego wydał w dniu [...] listopada 2004 r. decyzję nr [...] w przedmiocie nałożenia na przedsiębiorstwo T.S.G. T. K. S.C. - kar pieniężnych w łącznej kwocie 11.050 zł, w tym karę w kwocie 8000 zł za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji.

Po rozpatrzeniu odwołania strony od powyższej decyzji Główny Inspektor Transportu Drogowego decyzją z dnia [...] sierpnia 2005 r., nr [...], uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia wskazując m.in., że w wypadku zawarcia umowy spółki cywilnej, każdy ze wspólników winien legitymować się licencją przewozową, a organ I instancji powinien jednoznacznie stwierdzić, który z przedsiębiorców wykonywał w dniu kontroli transport drogowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne