02.09.2009 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 września 2009 r., sygn. II GSK 520/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Rafał Batorowicz Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Protokolant Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 2 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 2 marca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 2548/08 w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 marca 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 2548/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. uchylił zaskarżoną decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] października 2008 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką i stwierdził, iż uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

K. W. w dniu [...] września 2008 r. przystąpiła do egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką przed Komisją Egzaminacyjną do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w Ł.

Uchwałą z dnia [...] września 2008 r. ww. Komisja Egzaminacyjna ustaliła wynik egzaminu konkursowego na 188 punktów, co zgodnie z przepisem art. 75i ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.), dalej ustawy - Prawo o adwokaturze, oznaczało negatywny wynik tego egzaminu.

Po rozpatrzeniu odwołania, Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] października 2008 r. utrzymał w mocy ww. uchwałę Komisji Egzaminacyjnej z dnia [...] września 2008 r. W uzasadnieniu decyzji Minister Sprawiedliwości wskazał, iż w świetle obowiązujących przepisów (art. 75i ust. 3 Prawa o adwokaturze) brak jest możliwości obniżenia przez organ odwoławczy liczby punktów, niezbędnych do uzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu konkursowego, ponieważ minimalną liczbę punktów określa ustawa, a nie Minister Sprawiedliwości. Nadto wskazał, iż decyzja dotycząca ustalenia wyniku egzaminu konkursowego nie jest decyzją uznaniową, którą Minister Sprawiedliwości może według własnego uznania zmieniać. Organ II instancji uznał, iż ułożony test egzaminacyjny, który rozwiązywali kandydaci, w pełni odpowiadał kryteriom określonym art. 75a ust. 3 ustawy - Prawo o adwokaturze. Minister Sprawiedliwości w ramach swojej merytorycznej oceny decyzji dokonał szczegółowej analizy zarzutów skarżącej, dotyczących między innymi umieszczenia w teście pytań z zakresu prawa dewizowego, dwóch pytań dotyczących sądów wojskowych oraz zbyt dużej ilości pytań z prawa podatkowego. W konsekwencji organ uznał, iż niezasadne są zarzuty skarżącej odnośnie umieszczenia w teście pytań z zakresu prawa dewizowego. Organ wskazał, iż prawo dewizowe jest działem prawa finansowego, które wchodzi w ustawowy zakres egzaminu, a ponadto problematyka dewizowa jest rozpatrywana także w zakresie prawa karnego skarbowego, postępowania administracyjnego i gospodarczego. Oceniając zarzut umieszczenia w teście dwóch pytań dotyczących sądów wojskowych, organ uznał, iż mieszczą się one w zakresie przedmiotowym wymienionym w art. 75a ust. 3 ustawy - Prawo o adwokaturze, tj. w "ustroju sądów". Zdaniem Ministra Sprawiedliwości, zarzut dotyczący zbyt dużej liczby pytań z prawa podatkowego jest z punktu widzenia zgodności z prawem prawnie obojętny, bowiem ustawodawca określając formułę testu egzaminacyjnego ograniczył się tylko do ustalenia łącznej liczby pytań oraz określenia jego zakresu przedmiotowego, nie określił natomiast jego merytorycznej struktury wewnętrznej. Także poziom stopnia szczegółowości pytań nie jest przedmiotem regulacji normatywnej, dlatego kwestia ta także nie może podlegać badaniu pod względem zgodności z prawem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty