Wyrok NSA z dnia 23 września 2009 r., sygn. II GSK 1048/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie NSA Jan Bała Janusz Zajda (spr.) Protokolant Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 23 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. B. - H. i U. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 28 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bk 350/08 w sprawie ze skargi Z. B. - H. i U. T. na decyzję Komendanta P. Oddziału Straży Granicznej w B. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 28 sierpnia 2008 r., sygn. akt II SA/Bk 350/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Z. B. - Przedsiębiorstwo Handlu i Usług w D.-B. na decyzję Komendanta P.Oddziału Straży Granicznej w B. z [...] marca 2008 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd.
Sąd oparł rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym sprawy.
W czasie kontroli na drogowym przejściu granicznym w K. w dniu [...] listopada 2006 r. około godz. [...] ustalono, że kierowca kierujący pojazdem należącym do skarżącego przedsiębiorcy, nie posiadał aktualnej dobowej karty za przejazd po drogach krajowych. Karta, którą posiadał, utraciła ważność z końcem [...] listopada 2006 r. W tych okolicznościach Komendant Placówki Straży Granicznej w K. nałożył na przedsiębiorcę karę w oparciu o art. 93 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym. Następnie Komendant Po. Oddziału Straży Granicznej decyzją z [...] lutego 2007 r. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 25 lipca 2007 r., sygn. akt II SA/Bk 276/07 uchylając decyzje organów obu instancji stwierdził, że organy oceniły stan sprawy mechanicznie i rygorystycznie, nie badając okoliczności, z powodu których doszło do nieuiszczenia opłaty (braku ważnej karty opłaty). Organy nie sprawdziły czy kierowca miał możliwość wywiązania się z obowiązku posiadania ważnej karty poprzez możliwość jej zakupu podczas oczekiwania w kolejce na wyjazd z kraju. Sąd wskazał na - dodany nowelą do ustawy o transporcie drogowym z 20 czerwca 2007 r. - art. 93 ust. 7 ustawy o transporcie drogowym, który stanowi, że przepisów odnoszących się do nakładania sankcji nie stosuje się, jeśli stwierdzone zostanie, że naruszenie przepisów nastąpiło wskutek zdarzeń lub okoliczności, których podmiot wykonujący przewozy nie mógł przewidzieć. W takiej sytuacji właściwy ze względu na miejsce przeprowadzonej kontroli organ wydaje decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Przy ponownym rozpatrzeniu sprawy organy miały podjąć postępowanie wyjaśniające celem ustalenia okoliczności wyłączających odpowiedzialność przedsiębiorcy zgodnie z art. 93 ust. 7 ustawy o transporcie drogowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty