Wyrok NSA z dnia 14 października 2009 r., sygn. II GSK 781/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 14 października 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 485/09 w sprawie ze skargi O. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz O. W. 180 (sto osiemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpoznając sprawę ze skargi O. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r. w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką, w punkcie 1 uchylił zaskarżoną decyzję, w punkcie 2 stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu, a w punkcie 3 zasądził od Ministra Sprawiedliwości na rzecz skarżącego 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd podał, że skarżący w dniu [...] września 2008 r. przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką, przeprowadzonego przez Komisję Egzaminacyjną Nr [...] do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w W. Uchwałą z dnia [...] września 2008 r. Komisja Egzaminacyjna ustaliła, że skarżący uzyskał z testu wyboru 189 punktów, co przesądziło o negatywnym wyniku egzaminu. Rozpoznając odwołanie O. W. od uchwały, Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r. utrzymał ją w mocy podając, że wynik egzaminu konkursowego został ustalony prawidłowo. Organ podkreślił przy tym, że decyzja dotycząca ustalenia wyniku egzaminu konkursowego nie jest decyzją uznaniową, w której Minister Sprawiedliwości ma możliwość wyboru i swobodnej ocen, jaki wynik kandydata może uznać za pozytywny. Przepis art. 75i ust. 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058, ze zm. zwanej dalej, Prawo o adwokaturze), jednoznacznie przesądza, bowiem, że pozytywny wynik uzyskuje kandydat, który otrzymał, co najmniej 190 punktów. Organ nie podzielił zarzutów skarżącego wobec zakwestionowanych przez niego pytań uznając, że zostały sformułowane w sposób prawidłowy oraz szczegółowo odniósł się do każdego z nich. Omawiając pytanie nr 186 Minister Sprawiedliwości przytoczył wpierw treść pytania, które brzmiało:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty