Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2009 r., sygn. II FSK 361/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie: NSA Jan Rudowski, WSA del. Stefan Kowalczyk (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. G. i H. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 października 2007 r. sygn. akt I SA/Ke 436/07 w sprawie ze skargi H. G. i H. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Kielcach, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz H. G. i H. G. kwotę 2000 (dwa tysiące) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
II FSK 361 / 08
U Z A S A D N I E N I E
Wyrokiem z 30 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę H. i H. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. określającą skarżącym zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 rok.
Z akt sprawy wynika że :
W związku z przeprowadzoną kontrolą i analizą dokumentacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. decyzją z dnia 2 sierpnia 2006 roku określił dla obojga małżonków zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 roku w kwocie 148 724 złotych.
Po rozpoznaniu odwołania od tego rozstrzygnięcia Dyrektor Izby Skarbowej w K. wydał decyzję, w której wskazał, że H. G., jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, zadeklarował opodatkowanie przychodów z tytułu działalności według zasad ogólnych i prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przeprowadzona przez organ kontrola wykazała jej nierzetelność zarówno co do ewidencji przychodu ze sprzedaży samochodów, jak i kosztów uzyskania przychodu.
Powyższe ustalenia skutkowały określeniem przez organ pierwszej instancji niezaewidencjowanego przychodu w łącznej kwocie 671.536,49 złotych netto - którą wartość organ ustalił w odniesieniu do samochodów sprzedanych na podstawie faktur poprzez przyjęcie cen wynikających z materiałów źródłowych, w odniesieniu zaś do samochodów, na które okazano podwójne dowody zakupu, przyjęto ceny z dokumentów źródłowych uzupełnione o dane wynikające z dowodów z przesłuchania ich nabywców.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty