03.06.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 500/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Tomasz Kolanowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 3 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Po 957/06 w sprawie ze skargi C. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 14 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 120 ( słownie: sto dwadzieścia ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Po 957/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę C. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 14 lipca 2006 r. w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania.

Skarżący wystąpił z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w C. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zapytał czy przychody, które uzyskuje jako biegły sądowy w dziedzinie kryminalistycznych badań z zakresu mechanoskopii, traseologii i rekonstrukcji wypadków drogowych za wykonywanie określonych czynności na zlecenie sądów, prokuratur i jednostek policyjnych, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów o usług jako samodzielnie wykonywana działalność gospodarcza zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie wnioskodawca wyraził pogląd, że wykonywane czynności biegłego sądowego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W postanowieniu z 28 kwietnia 2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko biegłego zawarte we wniosku z dnia 3 kwietnia 2006 r. W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik podkreślił, że działalność prowadzona przez biegłego w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów na zlecenie sądów, prokuratur i jednostek policyjnych wypełnia dyspozycję art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy VAT, czynności wykonywane przez biegłego nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest spełniony jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy odnośnie odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie przez zleceniobiorcę. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne