Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2009 r., sygn. II FSK 472/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędziowie NSA Jan Rudowski, WSA del. Ludmiła Jajkiewicz, Protokolant Joanna Drapczyńska, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. z dnia 18 października 2007 r. sygn. akt I SA/Go 55/07 w sprawie ze skargi H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 20 listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 października 2007 r., sygn. akt I SA/Go 55/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę H. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 20 listopada 2006 r. w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z 16 sierpnia 2006 r. w sprawie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy przedstawił przebieg postępowania w sprawie oraz powołał się na ustalenia faktyczne organu pierwszej instancji, który stwierdził, że mimo przedstawionej przez podatnika jego ciężkiej sytuacji majątkowej (brak jakiegokolwiek majątku, bezrobocie, rozdzielność majątkowa z żoną, niewielkie szanse znalezienia pracy ze względu na wiek i stan zdrowia, umorzenie kierowanego przeciw niemu postępowania egzekucyjnego, umorzenie należności wobec ZUS, wpisanie go do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych), szereg okoliczności wskazuje na brak przesłanek do zastosowania umorzenia w tej sytuacji. Podniósł, że fakt zawarcia z żoną umowy o rozdzielności majątkowej w tym samym momencie, w którym skarżący zaczął mieć problemy z regulowaniem należności podatkowych może sugerować, że umowa ta została zawarta w celu uniknięcia odpowiedzialności podatkowej. Ponadto podatnik uzyskał już kilkakrotnie ulgi w postaci bądź umorzenia części odsetek, bądź też rozłożenia na raty. W takiej sytuacji straty poniesione przez podatnika w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej nie mogą być dostatecznym argumentem dla obciążenia nimi ogółu społeczeństwa. Organ odwoławczy podkreślił, że charakter decyzji w sprawie umorzenia należności podatkowych ma charakter uznaniowy, z przyczyny nieostrych kryteriów jakimi posługuje się regulacja prawna, to jest "ważny interes podatnika" i "interes publiczny". Organ przyznał, że w sprawie można odnaleźć ten pierwszy, tym niemniej, całość sytuacji życiowej podatnika, szczególnie fakt małżeństwa z osobą o wysokim statusie materialnym i zawodowym, pozwala sądzić, że stan majątkowy podatnika może ulec poprawie pozwalającej na uregulowanie należności podatkowych w przyszłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty