26.08.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 26 sierpnia 2009 r., sygn. I FSK 749/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA (del.) Grażyna Jarmasz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 974/07 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za określone miesiące 2001 i 2002 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz J. S. kwotę 547 zł (słownie: pięćset czterdzieści siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 06.12.2007 r., sygn. III SA/Wa 974/07, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28.02.2007 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za określone miesiące 2001 r. i 2002 r.

W uzasadnieniu do tego wyroku Sąd w pierwszej kolejności przedstawił stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe. W tych ramach Sąd wskazał, że po ponownym rozpoznaniu sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego W. decyzją z dnia 06.10.2006 r. orzekł o odpowiedzialności J. S. - członka zarządu "S." sp. z o.o. za zaległości w podatku od towarów i usług tejże spółki za wskazane okresy rozliczeniowe. Po rozpoznaniu odwołania skarżącego Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy wyjaśniał, że bezspornym jest fakt, iż skarżący pełnił funkcję prezesa zarządu spółki w okresie powstania przedmiotowych zaległości. Odnosząc się do podstawowej przesłanki przeniesienia odpowiedzialności na członka zarządu spółki, tj. bezskuteczności egzekucji, Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że czynności zajęcia rachunku bankowego oraz należnych spółce wierzytelności podejmowane przez organ egzekucyjny w latach 2001 - 2002 nie przyniosły pożądanych efektów. Zdaniem organu odwoławczego podjęto też wszelkie działania w celu określenia miejsca pobytu lub zamieszkania P. T. (na rzecz którego skarżący 17.11.2003 r. zbył udziały spółki), a tym samym ustalenia aktualnego miejsca prowadzenia działalności spółki, co z kolei pozwoliłoby na ujawnienie jej majątku. Bezskuteczność egzekucji została formalnie potwierdzona postanowieniem z dnia 11.05.2006 r. o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne