11.08.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2009 r., sygn. II FSK 463/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edyta Anyżewska, Sędziowie NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Tomasz Zborzyński, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." spółki z o.o. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Po 988/07 w sprawie ze skargi "S." spółki z o.o. z siedzibą w P na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 2 kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości dochodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "S." spółki z o.o. z siedzibą w P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1.800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2007 r., sygn. akt I SA/Po 988/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. sp. z o.o. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 2 kwietnia 2007 r. w przedmiocie określenia wysokości dochodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że decyzją z 2 kwietnia 2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w P. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w P. z dnia 5 stycznia 2007 r. w sprawie określenia wysokości dochodu podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. Uzasadniając swoje stanowisko organ odwoławczy przedstawił przebieg postępowania w sprawie oraz powołał się na ustalenia faktyczne organu pierwszej instancji, który ustalił, iż spółka z o.o. "S.", jako pożyczkodawca, zawarła z firmą "S." s.r.o. z siedzibą w Czechach, w której posiada 100 % udziałów, pięć kolejnych umów pożyczki. Organ podatkowy podniósł, że zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; dalej zwaną - u.p.d.o.p.), jeżeli podatnik wykorzystuje powiązania z innymi podmiotami dla wykazania dochodów odbiegających (niższych) od tych, jakich należałoby oczekiwać, gdyby tego rodzaju powiązania nie miały miejsca, opodatkowaniu może podlegać dochód potencjalny, tj. taki, jaki podatnik mógłby osiągnąć, gdyby nie wystąpiły przewidziane w ustawie powiązania, przy czym istotnym jest kwestia wykorzystywania tych powiązań, nie zaś samego ich istnienia. W przedmiotowej sprawie przesłanki te zostały spełnione, gdyż brak odsetek od pożyczek wyraźnie wskazywał na korzystność warunków ich zawarcia. Zgodnie z zasadami określenia wartości rynkowej takich usług, zawartymi w § 15 ust. 1-3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określenia dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników (Dz.U. Nr 128, poz. 833 ze zm.; dalej zwanej - rozporządzeniem), organ podatkowy określił wysokość zobowiązań podatkowych, przyjmując stawkę odsetek stosowaną przez PKO Bank Polski S.A., gdyż bank ten pobierał najniższe wynagrodzenie za udzielane kredyty, spośród banków, do których zwrócił się organ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne